6 kwietnia 2021 Udostępnij

Podróż drogowa z dzieckiem: 10 wskazówek

Nie da się ukryć, że podróżowanie z dzieckiem jest trudne! Długa podróż może być trudna dla samochodu pełnego dorosłych, a kiedy dodasz do tego malucha, wprowadzasz całą masę potencjalnych problemów. Od niekontrolowanego płaczu do rozwalenia pieluchy w foteliku samochodowym, podróżowanie z dzieckiem nie jest czymś, co powinno być traktowane lekko. Dobra wiadomość jest taka, że jest kilka całkiem prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby ułatwić podróż sobie i swojemu maleństwu. W tym artykule podzielimy się z Tobą 10 wskazówkami, które sprawią, że podróż z dzieckiem nie będzie męcząca.

10 wskazówek dotyczących podróżowania z dzieckiem po drogach

Jedzenie to Twój przyjaciel

Nie ma znaczenia, czy masz niemowlę, czy malucha, który jest nieco bardziej kulturalny w swoich preferencjach żywieniowych, trzymanie przekąsek pod ręką podczas podróży jest jedną z najmądrzejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, gdy wybierasz się w drogę ze swoimi maluchami. Jeśli Twoje dziecko nie karmi się jeszcze samodzielnie, oczywiście będziesz musiała usiąść na tylnym siedzeniu, aby pomóc mu w karmieniu (więcej na ten temat później). Miej pod ręką takie standardy jak przecierane owoce i warzywa oraz płatki ryżowe. Jeśli Twoje dziecko nadal karmi piersią, musisz zaplanować częste przerwy na karmienie.

Jeśli Twoje dziecko jest trochę starsze i potrafi samo się nakarmić, zabierz ze sobą woreczki ze zdrowymi przekąskami, takimi jak ser i owoce. Może być kuszące, aby zaopatrzyć się w słodycze i słone przekąski na stacji benzynowej, ale oczywiście będziesz chciała ograniczyć je do minimum. Mimo to, trzymanie pod ręką jednej małej przekąski może zapewnić bardzo potrzebny przysmak, gdy cierpliwość wszystkich będzie się wyczerpywała po godzinach spędzonych w samochodzie.

...Tak jak muzyka

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że używasz muzyki w swoim domu, aby odwrócić uwagę dzieci podczas wykonywania obowiązków. Spójrzmy prawdzie w oczy, umieszczenie "Baby Shark" na pętli przez godzinę może trochę zszargać twoje nerwy, ale nie ma lepszego sposobu na zapewnienie rozrywki dzieciom, podczas gdy ty zaczynasz kolację. Jak się okazuje, muzyka może zdziałać te same cuda również podczas podróży samochodem!

Poświęć trochę czasu przed planowaną podróżą, aby stworzyć kilka list odtwarzania dla siebie i swoich dzieci. Oczywiście będziesz chciał zaopatrzyć się w jak najwięcej "największych hitów" dla dzieci, ale nie bój się stworzyć kilku playlist również dla siebie. Zdziwisz się, jak wiele "piosenek dla dużych ludzi" podoba się dzieciom. Aby pomóc w tworzeniu własnych list, sprawdź tę kolekcję najlepszych piosenek z podróży.

...I filmy

Jeśli muzyka może zdziałać cuda, jeśli chodzi o zajęcie dzieci podczas długiej podróży, to oglądanie filmów jest absolutnym dziełem sztuki! Nawet tylko 4 filmy mogą zająć Twoje dzieci na cały dzień jazdy. Ale jakie filmy powinieneś wybrać na swoją podróż? Nie możesz się pomylić z dużą kolekcją Disneya lub niezliczoną ilością innych kreskówek, ale sugerujemy, abyś dodał do tej mieszanki również kilka filmów edukacyjnych. Możesz znaleźć wszelkiego rodzaju filmy edukacyjne, które obejmują wszystko, od liczenia do nauki alfabetu.

Jeśli twój samochód jest wyposażony w odtwarzacz DVD i ekrany, jesteś do przodu w grze, a oglądanie filmów na drodze to bułka z masłem. Jeśli Twój samochód, ciężarówka lub SUV nie ma wbudowanego odtwarzacza DVD, będziesz musiał zabrać ze sobą urządzenie lub dwa, aby wykonać zadanie. Choć przenośne odtwarzacze DVD wciąż są dostępne, stają się coraz bardziej przestarzałe. Teraz możesz oglądać filmy na swoim tablecie lub smartfonie. Możesz pobrać filmy na swoje urządzenia z wyprzedzeniem lub przesyłać je strumieniowo, pod warunkiem, że masz połączenie z siecią WIFI podczas podróży.

Dotrzymaj towarzystwa dziecku

Jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba dorosła, na zmianę jedź z dzieckiem na tylnym siedzeniu. Oboje będziecie cieszyć się czasem spędzonym na budowaniu więzi, w przeciwieństwie do dziecka, które spędza całą podróż samotnie. Posłuchaj tych wszystkich piosenek, które razem ściągnęliście, lub obejrzyjcie kilka filmów.

Powinieneś również zabrać ze sobą kilka ulubionych zabawek i książek. Razem możecie stworzyć swoje własne małe przygody na tylnym siedzeniu. Zdziwisz się, jak łatwo jest zamienić nudne tylne siedzenie w mistyczny krajobraz zaczarowanych gór i niebezpiecznych, bezdennych dolin! Jeśli szukasz więcej świetnych pomysłów na podróż, sprawdź tę listę fantastycznych rzeczy do zrobienia, które zapewnią Ci zajęcie na drodze.

Przygotuj swój samochód

Jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby podróż z dzieckiem przebiegła bezproblemowo, zaczyna się jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Bezpieczeństwo powinno być Twoim największym zmartwieniem i są szanse, że już zainwestowałaś w jeden z najbezpieczniejszych fotelików samochodowych, jakie można kupić za pieniądze. Ale powinnaś również podjąć kroki, aby upewnić się, że Twój pojazd jest tak bezpieczny, jak to tylko możliwe, zanim wyruszysz w drogę.

Jeśli Twojemu pojazdowi należy się wymiana oleju, upewnij się, że zrobisz to przed dłuższą podróżą. Sprawdź również stan opon i jeśli są zużyte, wymień je. Ta sama teoria "kontrola/wymiana" dotyczy hamulców. Upewnij się również, że nie masz zbyt wielu luźnych przedmiotów w przestrzeni pasażerskiej, ponieważ mogą one stać się latającymi pociskami w razie wypadku.

Wreszcie, w bagażniku lub przestrzeni ładunkowej przechowuj dobrze zaopatrzony zestaw awaryjny. Powinna ona oczywiście zawierać artykuły pierwszej pomocy, ale także kable połączeniowe, latarkę, kurtkę przeciwdeszczową i jakieś urządzenie ostrzegające innych kierowców w razie konieczności zjechania na pobocze (np. odblaskowy trójkąt ostrzegawczy). Poniżej przedstawiamy 72 inne rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować bezpieczeństwo podczas jazdy.

Zachowaj rozsądną odległość

Bez względu na to, jak wiele środków zaradczych zastosujesz lub jak wiele zaplanujesz przed podróżą, Twoje dzieci dojdą do punktu, w którym będą miały po prostu dość. Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić podczas długiej podróży z dzieckiem, jest zachowanie rozsądnej odległości. Kilka godzin na raz to zazwyczaj maksimum, które dziecko lub maluch może znieść. Jeśli więc wybierasz się w podróż, która ma 1000 mil lub więcej, być może będziesz musiał zaplanować dodatkowy dzień w drodze, aby uwzględnić te częste postoje.

Kolejną radą jest wykorzystanie harmonogramu drzemek dziecka na swoją korzyść. Jeśli zwykle ucinają sobie popołudniową drzemkę, upewnij się, że jesteś w drodze w tym czasie. Możesz naprawdę zgarnąć trochę mil, jeśli twój maluch drzemie na tylnym siedzeniu i nie wymaga żadnej z twoich uwag w tym czasie.

Spodziewaj się pewnych problemów

Istnieją niezliczone problemy, które mogą pojawić się na wycieczce drogowej, zwłaszcza gdy masz maluchy w samochodzie. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to po prostu zaakceptować, że się wydarzą i wziąć je na siebie. Będziesz musiał zmierzyć się z wysadzeniem pieluchy, przebiciem opony i kilometrami ruchu od zderzaka do zderzaka, podczas gdy twoje dziecko będzie krzyczeć krwawe morderstwo na tylnym siedzeniu. Jeśli nauczysz się z tego śmiać, wyprzedzisz wielu innych rodziców na drodze!

Staraj się jak najlepiej mieć plan na każde fiasko, które się pojawi, ale nigdy nie zapominaj, że nie będziesz w stanie przygotować się na każdy scenariusz.

Rób dużo przerw

Jak już wspomnieliśmy, próba nakłonienia niemowlęcia lub malucha do uczestnictwa w 6-godzinnym odcinku jazdy bez przerw nie jest dobrym pomysłem. W zależności od wieku i temperamentu Twojego dziecka, możesz potrzebować zatrzymywać się co 1 do 3 godzin. Da Ci to szansę na zmianę pieluszki u dziecka lub pozwoli starszym dzieciom trochę pobiegać. Ty również docenisz szansę na rozprostowanie własnych nóg.

Jeśli chodzi o robienie przerw, ważne jest, aby trzymać się rutyny. Staraj się wykonywać te same zadania za każdym razem, gdy się zatrzymujesz. Zmieniaj pieluchy, uzupełniaj napoje, rozprostuj nogi, itp. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie "przegapisz" czegoś, co mogłoby spowodować kolejny, niepotrzebny postój, który tylko wydłuży czas podróży.

Jedź nocą, jeśli możesz

Pamiętasz, kiedy mówiliśmy, że Twoje życie na drodze będzie o wiele łatwiejsze, jeśli możesz zgarnąć trochę kilometrów, podczas gdy Twoje dzieci drzemią? Cóż, to nawet lepiej, jeśli można jeździć w nocy, podczas gdy oni śpią na długie odcinki. Jasne, możesz nie być przyzwyczajony do ciągnięcia nocnej zmiany, ale prawdopodobnie okaże się, że łatwiej jest pozostać na nogach, niż radzić sobie z krzyczącym dzieckiem przez setki mil w czasie.

Jeśli pójdziesz tą drogą, konieczne jest, aby zachować bezpieczeństwo podczas jazdy. Oznacza to, że należy podjąć środki ostrożności, aby nie dopuścić do nadmiernego zmęczenia. Jeśli masz do dyspozycji drugiego kierowcę, upewnij się, że często wymieniacie się czasem za kierownicą. Jedz i pij to, czego potrzebujesz, aby nie zasnąć, a jeśli naprawdę zauważysz, że masz problemy z zachowaniem czujności, zrób to, co należy i zatrzymaj się na noc.

Miej pod ręką dobrze zaopatrzoną torbę dla dziecka

Wspomnieliśmy już, że nie możesz oczekiwać, że będziesz w stanie poradzić sobie z każdą sytuacją, która się pojawi, ale z pewnością nie powstrzymamy Cię przed przygotowaniem się na jak najwięcej z nich.

Wejdź do torby dla dziecka.

Nawet jeśli masz starsze dzieci, posiadanie dobrze zaopatrzonej torby w samochodzie może stanowić różnicę między nieszczęśliwą podróżą a bezproblemową żeglugą. W zależności od wieku dziecka, musisz upewnić się, że masz dużo pieluszek, chusteczek i podkładek do przewijania. Jedzenie jest oczywistym problemem. Jeśli nadal karmisz swoje dziecko piersią, oczywiście nie będziesz mieć w torbie żadnych zapasów jedzenia. Jeśli nie, posiadanie dodatkowej lodówki w torbie z formułą lub pokarmami stałymi jest prawdopodobnie dobrym pomysłem.

Na koniec warto mieć w torbie mnóstwo zabawek, aby zapewnić zajęcie maluchom, a także kilka produktów leczniczych, aby odeprzeć wszelkie insekty, które dziecko może złapać w drodze. Prosty, cyfrowy termometr i aspiryna dla niemowląt mogą stanowić różnicę między nieprzyjemną nocą w podróży a stresującą podróżą do szpitala.

Końcowe przemyślenia

Road tripping z twój berbeciem no jest łatwym przedsięwzięciem, ale z trochę planowaniem i otwartym umysłem, ja jest niczym ty no możesz obsługiwać. Para dobrze zaopatrzeni torby i poczucie humoru są wszystko ty potrzebować zamieniać potencjalnie stresującą podróż na drodze w jeden który ty i twój dzieci pamiętają dla życia!

Mateusz Kalita

Redakcja swt4x4.pl