14 maja 2021 Udostępnij

Prawdziwy koszt samochodu

Posiadanie samochodu jest drogie, każdy o tym wie, ale bardzo niewiele osób zatrzymuje się, aby rozważyć prawdziwy koszt samochodu. Finansowy koszt posiadania pojazdu nie zaczyna się i kończy, gdy zgadzasz się na cenę zakupu samochodu, lub jakie odsetki trzeba zapłacić na kredyt samochodowy.

Aby uzyskać prawdziwy koszt posiadania samochodu, należy wziąć pod uwagę jego amortyzację ("złodziej wartości", który zmniejsza wartość odsprzedaży samochodu), ubezpieczenie samochodu, koszty paliwa, konserwację i naprawy, dodatki i podatki. Zrozumienie i uwzględnienie w budżecie wszystkich kosztów związanych z posiadaniem samochodu, a także przestrzeganie właściwego harmonogramu konserwacji może pomóc Ci dowiedzieć się, na co tak naprawdę Cię stać, a także zwiększyć wartość odsprzedaży Twojego samochodu.

Jaki jest więc prawdziwy koszt posiadania samochodu? Przyjrzyjmy się różnym wydatkom i temu, jak mogą się one sumować.

Według Kelley Blue Book, średni branżowy koszt nowego samochodu w styczniu 2018 r. wynosił 36 270 USD. Tak, to dużo pieniędzy, ale przeciętny konsument nie kupuje nowego samochodu za każdym razem, gdy kalendarz się przewraca, ta płatność jest dokonywana w ratach przez czas posiadania samochodu. Badania pokazują, że średnia długość czasu, że kierowca utrzymuje nowy pojazd jest około 6 lat. Wiele osób sprzedaje swój samochód w trzecim roku, ale jeśli powiesić na samochód przez całe 6 lat, to jesteś patrząc na średni miesięczny koszt 508 dolarów, jeśli kupił bez zaliczki.

Podczas dyskusji na temat prawdziwych kosztów posiadania samochodu, amortyzacja powinna być zawsze pierwszą rzeczą do rozważenia. To dlatego, że nowe samochody w szczególności doświadczyć szybkiej amortyzacji, jak tylko jest napędzany z dealera. Bardzo niewiele osób myśli o amortyzacji w ten sposób, ale jest to bardzo realny koszt, ponieważ pokazuje utratę wartości odsprzedaży pojazdu w ciągu jego życia.

Według raportu Cars Direct, średnio, wartość odsprzedaży nowego samochodu deprecjonuje o 20% natychmiast wyjechać z partii samochodu, a następnie około 15% co drugi rok. Chociaż są to tylko średnie i indywidualne stawki amortyzacji zależy w dużej mierze od całkowitego przebiegu, marki i modelu, a stan samochodu, numery są dość blisko do dokładności.

Średni koszt paliwa wynosi 1.650 dolarów, czyli 11 centów za milę. W 2014 roku był on o około 265 dolarów niższy ze względu na spadek cen ropy od połowy roku, co wyjaśnia, dlaczego całkowity koszt operacyjny był niższy. Należy pamiętać, że liczby te są tylko średnimi opartymi na statystykach krajowych. To, ile pieniędzy wydasz rocznie na gaz, będzie zależało od warunków drogowych, zużycia paliwa przez twój samochód, częstotliwości jazdy oraz ceny gazu w twoim miejscu zamieszkania - wszystkie te czynniki są bardzo zróżnicowane.

Ze wszystkich kosztów, które należy rozważyć, aby dojść do prawdziwego kosztu samochodu, koszt ubezpieczenia samochodu jest najtrudniejszy do określenia bez odpowiednich informacji. Średnia roczna wynosi $1,115, ale to zależy od wszystkiego, od historii jazdy, wieku, oceny kredytowej, stanu cywilnego, stanu w którym mieszkasz i rodzaju samochodu, który posiadasz.

Auto składki ubezpieczeniowe różnią się od stanu do stanu, najlepiej znaleźć plan ubezpieczeniowy, który jest dobry dla Ciebie jest do wyszukiwania w Internecie dla "wolne cytaty ubezpieczenia samochodu" i porównać, co można znaleźć. Inną popularną opcją jest poproszenie przyjaciół i rodziny o polecenie dobrych firm ubezpieczeniowych, ale nadal trzeba zrobić swoje badania i porównać plany.

Tutaj średnia wynosi $668 rocznie, ale już teraz powinieneś wiedzieć, że liczby takie jak ta różnią się znacznie w zależności od stanu. Na przykład, niektóre stany mają stosunkowo niewielkie opłaty rejestracyjne, podczas gdy inne mają to, co jest znane jako podatek "ad valorem/excise", gdzie jesteś opodatkowany od wartości samochodu, który amortyzuje się każdego roku.

Nie będziesz miał do czynienia z kosztami napraw, jeśli Twój samochód jest objęty gwarancją fabryczną - zazwyczaj trwa ona trzy lata lub 36 000 mil, ale jeśli nie jesteś już objęty gwarancją, musisz zachować trochę pieniędzy na naprawy.

Według AAA, średni koszt opon, napraw i konserwacji wynosi około 100 dolarów miesięcznie za nowy samochód. Koszty utrzymania obejmują rotację opon i wymianę oleju, które zaleca się wykonywać co 5 000 mil lub trzy razy w roku.

W rzeczywistości liczba ta może być wyższa lub niższa. Ile faktycznie płacisz za naprawy zależy od wieku samochodu, jak często używasz samochodu (np. jeśli jeździsz tylko do i z pracy, będziesz potrzebował mniej wymiany oleju niż kierowca Uber), warunków pogodowych i oczywiście, twoja zdolność do majsterkowania niektóre z tych rutynowych napraw kontra biorąc samochód do miejsca mechanika.

Zakładając, że zrobiłeś 10 procent zaliczki, z pięcioletnią pożyczką i średnim kredytem, kiedy kupiłeś swój samochód, to patrzysz na 670 dolarów rocznie, zgodnie ze średnią. Rzeczywista kwota, którą zapłacisz będzie się różnić w zależności od wielkości zaliczki, rzeczywistego kredytu i długości pożyczki.

Chciałbym zatrzymać się i podkreślić raz jeszcze, że liczby przedstawione przez AAA są średnimi obliczonymi na podstawie ogólnokrajowych danych statystycznych. Wiek samochodu również odgrywa istotną rolę w obliczaniu kosztów jego posiadania.

Na przykład, zgodnie z raportem USA Today, średnia cena nowego samochodu w 2015 roku wynosiła 33 560 dolarów. Więc jeśli wartość odsprzedaży samochodu bierze 20% hit tak szybko, jak można jeździć go z partii samochodu, to jesteś patrząc na $ 6,712 stracone w pierwszym roku tylko. AAA szacuje, że koszt posiadania samochodu w pierwszym roku wynosi 11 756 dolarów - prawie dwa razy więcej niż amortyzacja.

W piątym roku, amortyzacja spadnie o jedną trzecią do 2.477 dolarów, a całkowity roczny koszt posiadania samochodu również spadnie do 7.523 dolarów. Ale, oczywiście, ponieważ nie wszystkie państwa pobierają podatki ad valorem, a nawet te, które robią to obliczyć na podstawie zamortyzowanej wartości samochodu, liczba ta będzie nieco niższa w piątym roku.

W dziesiątym roku, wydatki na amortyzację samochodu spadną do około $1,102. W dziesiątym roku, można również porzucić kolizji i kompleksowe pokrycie, aby obniżyć koszty ubezpieczenia na samochód, który zmniejszy średni koszt ubezpieczenia samochodu o 554 dolarów. Do tego czasu opłaty finansowe na samochód powinien (lub byłby) już dawno minęły, siekając kolejne 659 dolarów z rocznego kosztu. I oczekuje się, że koszty utrzymania powinny być wyższe przez dziesiąty rok, więc prawdopodobnie patrząc na około 1000 dolarów. To przynosi netto roczny koszt posiadania samochodu w dziesiątym roku do $ 5,920, prawie połowę rocznego kosztu za pierwszy rok.

Z tego, co widzieliśmy do tej pory, trzymając się swojego samochodu nieco dłużej niż 6 lat znacznie obniżyć koszty posiadania. Nowy samochód kupiony za 33.560 dolarów w 2015 roku będzie kosztować:

Ale potem, coraz jakości używany samochód może przejść długą drogę w zmniejszaniu tych liczb. Z ilustracji, to łatwo zrozumieć, jak amortyzacja i inne wydatki dodać na samochód, który właśnie opuścił lot.

Choć wygląda na to, że utrzymanie samochodu przez długi czas jest lepsze, poza wyższymi kosztami utrzymania, nowy samochód posiada wiele zabezpieczeń i funkcji bezpieczeństwa, a także lepszą ekonomię zużycia paliwa. To, czy zdecydujesz się na wymianę starego samochodu, czy zatrzymasz go na dłużej, zależy tylko od Ciebie.

Większość ludzi wydaje się zgadzać, że posiadanie samochodu na dłużej jest drogą do zrobienia. Według raportu FOX News, średni wiek samochodu w USA wynosi obecnie 11,5 roku. Tak więc, jeśli chcesz zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy po prostu nadążyć z planowanej konserwacji samochodu tak, że działa sprawnie. Wiedz, kiedy należy wymienić paski, akumulator, filtr powietrza, olej, pilnuj swoich opon i sprawdź w instrukcji, kiedy należy je obrócić lub wymienić. Uzupełnij płyn chłodzący, płyn hamulcowy i pamiętaj, aby uzupełnić paliwo, zanim się skończy.

Na początek, jeśli nie jeździsz dużo lub nie masz pilnej potrzeby posiadania samochodu, to leasing może być dobrym rozwiązaniem.

Jeśli możesz dostać się tam, gdzie musisz, korzystając z transportu publicznego, powinieneś poważnie zastanowić się nad zaletami, jakie on zapewnia. Poza tym, że ktoś inny prowadzi samochód, transport publiczny może znacznie zmniejszyć Twoje miesięczne wydatki na transport. Vanpools, metro, autobusy i pociągi to stosunkowo niedrogie opcje dojazdu do pracy, a dodatkowo nie płacisz za ich utrzymanie.

Inną fantastyczną opcją jest carpooling. Nie zawsze musisz wszędzie jeździć samochodem tylko dlatego, że masz własny samochód. Możesz jeździć na zmianę z przyjacielem, aby zaoszczędzić pieniądze na kosztach gazu, a także zmniejszyć zużycie samochodu.

Jeśli Twoja rutyna pracy nie jest stała i nie możesz polegać na transporcie publicznym, który będzie dostępny wtedy, kiedy go potrzebujesz, rozważ zakup małego samochodu. Pamiętasz jednak te liczby, o których mówiliśmy? Sedan będzie prawdopodobnie zużywają około 50,3 centów gazu na milę w porównaniu do jazdy SUV gas-guzzling. Nadal na oszczędność kosztów, nie dostać ośmiocylindrowy silnik, jeśli cztery cylindry da ci to, co chcesz. Z wyjątkiem jesteś rutynowo ciągnąc ciężki ładunek, będziesz spalania dodatkowych pieniędzy na benzynę do uruchomienia większego silnika.

Niezależnie od tego, czym jeździsz, staraj się jeździć nim rzadziej. Spacer lub jazda na rowerze od czasu do czasu jest dobra zarówno dla Twojego zdrowia, jak i finansów.

Niezależnie od tego, jak poruszasz się po mieście, musisz poświęcić czas na obliczenie prawdziwego kosztu samochodu, abyś wiedział, ile zapłacisz za pojazd i uniknął kilku błędów popełnianych przez nowych nabywców samochodów, ponieważ cena reklamowana na pojeździe jest daleka od prawdziwego kosztu posiadania samochodu. Inne wydatki, takie jak paliwo, konserwacja i ubezpieczenie mogą podnieść miesięczne i roczne koszty. Zwracaj uwagę na swoje wydatki, dzięki czemu więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni.

Oto ładny filmik, który podsumowuje wszystko.

You May Also Like:

Patryk Wójcik

Redakcja swt4x4.pl