5 września 2017 Udostępnij

Jak i dlaczego warto myć auto ręcznie?

Posiadanie czystej powłoki lakierniczej jest trudnym zadaniem dla kierowców. Nie wszystkim chce się o to dbać. Ale niezależnie od tego zawsze o mycie samochodu warto będzie się troszczyć.

Jak można to zrobić?

Mycie samochodu to czynność, którą realizować będzie można albo szybko albo dokładnie. Jeśli chcemy korzystać z myjni automatycznej jest to najszybsze rozwiązanie. Jednak nie jest to dobra opcja dla lakieru. Powłoka lakiernicza jest cienka i będzie wrażliwa na mechaniczne uszkodzenia. Oznacza to, że szczotki w myjniach obracają się bardzo szybko doprowadzą do porysowania lakieru w formie mikrorys kolistych. Będą one widoczne przede wszystkim w promieniach słońca. Usuwanie ich będzie możliwe wyłącznie poprzez ich polerowanie. Innym rozwiązaniem będzie także mycie na myjniach bezdotykowych. Trzeba będzie jednak liczyć się z tym, że tam mycie niekoniecznie będzie dokładne. Nie wszystkie zabrudzenia uda się dobrze usunąć. Dlatego zawsze najlepszą opcją będzie mycie ręczne samochodu.

Techniki mycia samochodu

Zalety ręcznego mycia

Podstawowa zaleta to fakt, że takie mycie będzie bardzo dokładne. To my decydujemy z jaką siłą naciskać na lakier, będzie można skutecznie dbać o te miejsca zabrudzone, by dokładnie je oczyścić. Może to zajmować wiele miejsca, ale mycie będzie dokładniejsze, będzie można zatroszczyć się również o to, by dobrze zrealizować i zadbać o stan lakieru.

Jak myjemy auto

Na początek należy spłukać auto z podstawowego zabrudzenia. Zwykły wąż ogrodowy będzie wystarczający. Dalej przechodzić trzeba do czyszczenia właściwego i tutaj używamy specjalnej rękawicy z mikrofibry albo wełny. Wybieramy do mycia specjalny szampon z neutralnym pH. Nie będzie niszczył lakieru. Jeśli nie mamy chęci woskować auta będzie można wybrać szampon, w którym pojawiać się będzie wosk. Jeśli w trakcie mycia będziemy widzieli, żę są jakieś większe plamy nie powinno się ścierać ich na siłę. W takiej sytuacji trzeba użyć specjalne chemiczne preparaty do usuwania zanieczyszczeń. Jeśli chcemy uniknąć zacieków będzie trzeba pomyśleć o osuszeniu auta po myciu.

Mateusz Kalita

Redakcja swt4x4.pl