26 stycznia 2017 Udostępnij

Ręczne polerowanie auta przy pomocy pasty polerskiej

Każde auto wymaga odpowiedniej pielęgnacji zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz. Dbałość o samochód to nie tylko regularny serwis, wymiana oleju czy płynów do spryskiwaczy, ale także czynności strikte kosmetyczne, które maja wpływ na wygląd auta.

Pielęgnacja karoserii i lakieru

Podstawa zawsze będzie mycie i woskowanie, bez tego trudno wyobrazić sobie pielęgnację karoserii. Jednak trzeba pamiętać, że samochód w całym okresie użytkowania narażony jest na szkodliwe działanie różnych czynników atmosferycznych, a to ma olbrzymi wpływ na wygląd lakieru i jego połysk. Dlatego warto się zastanowić na kolejnym zabiegiem kosmetycznym auta, czyli na ręcznym polerowaniu z pomocą pasty polerskiej.Ręczne polerowanie

Zapewni to zamaskowanie niewielkich rys i odprysków, które ciężko ukryć w inny sposób. Mamy dwie metody polerki ręcznej i dziś je pokrótce przedstawimy. Metoda polerki ręcznej jest bezpieczniejsza dla lakieru ze względu na jej mniejszą inwazyjność. Metoda mechanicznej polerki sprawdza się jeśli mamy duże ubytki w lakierze i wymaga to mocnego zaangażowania sił.

 

Pierwsze kroki przy wykonaniu polerki

Jak już wspomnieliśmy podstawą zawsze będzie dokładne mycie i czyszczenie samochodu z pyłu, piasku, resztek smoły i asfaltu. Można pokusić się o specjalne czyszczenie za pomocą glinki, która świetnie wygładza lakier eliminując dokładnie wszystkie zabrudzenia. Przy glinkowaniu przeciera się bardzo dokładnie lakier, aż do momentu kiedy stanie się śliski, a po tym zabiegu należy jeszcze raz bardzo dokładnie umyć samochód. W przypadku lakieru dokładne mycie i czyszczenie jest niezmiernie ważne, ponieważ przy polerowaniu nawet małe ziarnko piasku może pozostawić brzydką rysę, ciężka do usunięcia.

Po tych wszystkich przygotowaniach można zakupić pastę polerska i specjalne pady do polerowania. Jeśli nie mamy pewności jaką pastę wybrać i jak zareaguje lakier, to na początek najlepiej jest wybrać preparaty o mniejszej ścieralności, które na pewno nie zaszkodzą.

Ręczne polerowanie auta

Po umyciu auta, oklejamy jego plastikowe części i reflektory taśmą zabezpieczającą. Zaczyna się od polerowania niedużych powierzchni, przy pomocy padu i pasty. Pastę wcieramy nie naciskając zbyt mocno pada, a jeśli zdarzy się nałożyć zbyt dużo preparatu, to można go delikatnie zetrzeć ścierka z mikrofibry. Stosowanie past o większej lub mniejszej ścieralności zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zastosowaliśmy pastę o niskiej ścieralności i nie podoba nam się połysk, to można przejść do preparatów mocniejszych.

Polerowanie ręczne to praca długotrwała i mecząca, ale jednocześnie bardzo prosta i dająca rewelacyjne efekty wizualne. Polerowanie lakieru nie powinno być wykonywane zbyt często, najlepiej raz na kilka miesięcy.

Bartosz Węglarz

Redakcja swt4x4.pl