12 maja 2021 Udostępnij

Jak zapobiegać zaparowaniu szyb samochodowych

Jeżeli kiedykolwiek próbowałeś wyruszyć w drogę w warunkach innych niż idealne, istnieje duża szansa, że miałeś do czynienia z zaparowanymi szybami samochodu. Niewiele rzeczy jest bardziej irytujących niż próba oczyszczenia przedniej szyby z plamy wielkości talerza, gdy jesteś już spóźniony do pracy. W tym artykule, będziemy wyjaśniać, dlaczego szyby zamglone w pierwszej kolejności. Następnie, będziemy sposobów można użyć, aby szybko pozbyć się tego pesky mgły. Wreszcie, będziemy mówić o tym, jak zapobiec szyby samochodu z mgły w pierwszej kolejności.

W skrócie, możemy podziękować starej dobrej nauki za mgliste okna rano. Dokładniej, możemy podziękować klimatologii. Szyby w Twoim samochodzie zaparowują zawsze, gdy punkt wilgotności względnej jest niższy, a dzieje się tak, gdy powietrze na zewnątrz pojazdu jest zimniejsze od powietrza wewnątrz. Szyba Twojego samochodu stanowi barierę, na której tworzy się kondensacja, gdy w powietrzu jest zbyt dużo wody.

Ten nadmiar wody może być wprowadzony na wiele sposobów. Najczęstszym źródłem wilgoci jest Twój własny oddech (z którym, nawiasem mówiąc, nie możesz wiele zrobić). Innymi dość powszechnymi źródłami wilgoci, które mogą przyczynić się do zaparowania szyb, są mokre ubrania (w wyniku deszczu lub śniegu), równie mokre buty, a nawet parująca kolacja na wynos.

Krótko mówiąc, bez względu na źródło nadmiaru wilgoci, gdy ta połączy się z zimną szybą, otrzymamy natychmiastową mgłę.

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz uciekać się do energicznego pocierania szyby tłustą serwetką ze Starbucksa w celu wyczyszczenia wizjera na tyle dużego, abyś mógł widzieć, aby prowadzić samochód (lub, co gorsza, próbować mrużyć oczy przez mglistą mgłę, co jest niebezpieczne, więc nie rób tego). Oto kilka sposobów na szybkie oczyszczenie szyb, jeśli zaparują.

Jak wspomnieliśmy powyżej, pierwszą reakcją może być przetarcie zaparowanych szyb pierwszym napotkanym przedmiotem, a często będzie to zużyta serwetka lub rękawiczka. Kiedy to robisz, pozostawiasz na szybie warstwę brudu i oleju, co w rzeczywistości ułatwia wilgoci przyleganie do niej. Możliwe, że robiłeś to już wcześniej i prawdopodobnie zauważyłeś, że po kilku sekundach od usunięcia zabrudzenia szyby znów się zaparowują.

Twoim pierwszym krokiem do pomyślnego odtłuszczania szyby jest wysadzenie ciepła w samochodzie. Crank go do jego najgorętszych ustawień. Wiemy, że brzmi to sprzecznie z intuicją, ale to, co robisz tutaj jest rzeczywiście wprowadzenie więcej wilgoci do powietrza wewnątrz pojazdu. Ciepłe powietrze ma więcej wilgoci, więc pozwól mu się rozpędzić.

Wiemy, że kiedy na zewnątrz jest zimno, może wydawać się niedorzeczne, aby wysadzić klimatyzację, ale zaufaj nam, jest to niezbędny krok w odmgławianiu przedniej szyby Twojego samochodu. Kiedy włączysz klimatyzację, pomoże ona wyciągnąć wilgoć z powietrza wewnątrz pojazdu dzięki wężownicom chłodzącym klimatyzacji.

Kolejnym kluczem do odszraniania szyb w samochodzie jest zastąpienie ciepłego, wilgotnego powietrza wewnątrz pojazdu chłodniejszym, suchszym powietrzem na zewnątrz. Aby zapewnić, że nastąpi to szybko, upewnij się, że wyłączyłeś funkcję recyrkulacji powietrza w systemie klimatyzacji.

Na koniec, wykonując wszystkie te czynności, uchyl nieco okna, aby ułatwić ucieczkę ciepłego, wilgotnego powietrza. Gdy już pozbędziesz się mgły, włączaj odmrażacz podczas jazdy, aby zapobiec parowaniu szyb.

Podobnie jak w przypadku większości problemów z pojazdami, najlepszym sposobem na "naprawienie" zaparowanych szyb jest zapobieganie ich powstawaniu. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale mamy kilka wskazówek, które mogą pomóc. Choć nie zapobiegną one całkowicie zaparowaniu szyb w każdej sytuacji, to jednak sprawią, że ich usuwanie będzie o wiele łatwiejsze.

Jak już wspomnieliśmy, głównym powodem zaparowania przedniej szyby jest to, że jest ona znacznie zimniejsza niż powietrze wewnątrz pojazdu. Jak możesz sobie wyobrazić, kiedy na zewnętrznej stronie przedniej szyby nagromadzi się śnieg lub lód, obniżenie temperatury może być bardzo trudne! Trzymaj w samochodzie butelkę dobrej jakości środka odladzającego i spryskaj nim szybę od zewnątrz, zanim spróbujesz uruchomić samochód i odszronić wnętrze. Jednym z naszych ulubionych odladzaczy jest Prestone Windshield Deicer. To szybko topi lód i śnieg, a co więcej, nie zniszczy ubrania, jeśli dostaniesz trochę overspray na ciebie.

Jeśli wiesz, że masz trochę śniegu nadchodzi, należy rozważyć rzucenie osłony przeciwsłonecznej na przedniej szybie przed uderzeniami burzy. Nawet tektura sprawdza się w razie potrzeby. Nie będziesz miał prawie tyle śniegu do odśnieżania, gdy następnego ranka wyruszysz do pracy.

Poza temperaturą, drugim największym czynnikiem powodującym zaparowane szyby jest wilgoć wewnątrz pojazdu. Jeśli tylko możesz, postaraj się, aby Twoje buty i ubrania były suche przed wejściem do samochodu. Oznacza to korzystanie z parasola i strzepywanie nadmiaru śniegu z butów przed położeniem ich na dywaniku.

Jeśli w Twoim samochodzie stale utrzymuje się wilgoć, sprawdź, czy na dywanikach nie ma wody. Jeśli są one mokre, może dojść do przecieku w uszczelkach drzwi lub w samej szybie czołowej. Jeśli masz pęknięcie w przedniej szybie, prawie na pewno dostaje pewną ilość wody wewnątrz pojazdu, a to sprawi, że odmgławianie prawdziwy ból. Rozważ wymianę przedniej szyby.

Jak już wspomnieliśmy, jeśli twoje okna mają nagromadzenie brudu i smaru, wilgoć będzie się do nich przyklejać, a problem zamglenia będzie bardziej dotkliwy. Regularnie czyść szyby wysokiej jakości płynem do mycia szyb. Zalecamy również stosowanie produktu Rain-X na zewnętrznej stronie przedniej szyby. Pomoże on stworzyć warstwę ochronną, która nie tylko pomoże utrzymać szybę w czystości, ale także sprawi, że będziesz bezpieczniejszym kierowcą w deszczu, śniegu lub na lodzie.

Jeśli wiesz, że trzeba uderzyć w drogę i masz zamiar mieć do defog swoje okna, upewnij się, aby dać sobie dużo czasu, aby przygotować swój pojazd. Twój silnik będzie musiał się rozgrzać, zanim będzie można skutecznie uzyskać wszystkie te ciepłe, wilgotne powietrze, więc spróbuj udać się do samochodu i dostać wszystko dzieje 10 lub 15 minut przed trzeba uderzyć w drogę. Powinno to wystarczyć na odszronienie szyb, a Ty nie będziesz miał pokusy prowadzenia samochodu z niebezpieczną widocznością.

Jeśli właśnie przedarłeś się przez ulewę deszczu lub śniegu, aby dostać się do swojego samochodu, a Twoje okna jeszcze nie zaparowały, jest duża szansa, że zaparują, gdy tylko zejdziesz trochę z drogi. Aby pomóc uzyskać wszystkie te wilgoci wprowadzono z samochodu w pośpiechu, nie bój się jechać trochę z pękniętych okien. Jasne, może być trochę chłodno, ale kilka minut dreszczy jest o wiele bezpieczniejsze niż jazda po autostradzie z zaparowanymi szybami.

Zaparowane szyby to coś więcej niż tylko ból podczas porannego dojazdu do pracy. To poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Wskazówki przedstawione powyżej, mam nadzieję, że dały Ci pewien wgląd w naukę stojącą za tym, dlaczego Twoje okna zaparowują w pierwszej kolejności, a także kilka sposobów na ich odszumianie i zminimalizowanie przyszłych zdarzeń. Jednak Twoim najbardziej przydatnym narzędziem w bezpiecznym poruszaniu się po drogach, gdy masz zaparowane szyby, jest czas. Daj sobie dużo czasu na usunięcie zaparowanych szyb i nigdy nie próbuj wyruszyć w drogę, gdy nie widzisz bezpiecznie. Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek, jak skutecznie przygotować swój samochód do jazdy w niskich temperaturach, sprawdź ten artykuł.

Patryk Wójcik

Redakcja swt4x4.pl