8 maja 2022 Udostępnij

6 Symptomy nieszczelności układu wydechowego (i koszty naprawy)

Układ wydechowy ma za zadanie odprowadzać spaliny z silnika do tylnej części pojazdu, aby zapobiec wdychaniu szkodliwych spalin przez kierowcę lub pasażera.

Jego zadaniem jest również jak najskuteczniejsze odprowadzanie spalin do tyłu pojazdu.

Ale co się stanie, jeśli zacznie przeciekać? W tym artykule omówimy najczęstsze objawy nieszczelności układu wydechowego i dowiemy się, ile kosztuje jego naprawa. Najpierw przyjrzyjmy się objawom.

Najczęstszym objawem nieszczelności układu wydechowego jest odgłos dmuchania od spodu samochodu. Jeśli wyciek jest duży, dźwięk wydechu może być głośniejszy niż zwykle. Może również pojawić się kontrolka "check engine" na desce rozdzielczej lub niska wydajność silnika.

Choć nie są to wszystkie możliwe objawy, jest to dobry początek. Jeśli podejrzewasz, że z Twojego układu wydechowego zaczęły wydobywać się spaliny, zapoznaj się z poniższą listą i sprawdź, czy jesteś w stanie zdiagnozować problem.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista 6 najważniejszych objawów nieszczelności układu wydechowego.

Zawartość show Symptomy nieszczelności układu wydechowego 1. Wyższy niż zwykle dźwięk silnika 2. Odgłos dmuchania od spodu 3. Lampka kontrolna silnika 4. Niska wydajność silnika 5. Nietypowy zapach 6. Nieudany test emisji spalin Czy jazda z nieszczelnym układem wydechowym jest bezpieczna? Koszt naprawy nieszczelności układu wydechowego

Objawy nieszczelności układu wydechowego

1. Wyższy niż zwykle dźwięk silnika

Pierwszym objawem nieszczelności układu wydechowego jest prawdopodobnie głośniejszy niż zwykle dźwięk samochodu.

W rurze wydechowej znajduje się jeden lub dwa tłumiki, które mocno redukują dźwięk silnika.

Jeśli nieszczelność układu wydechowego wystąpi przed jednym z tych tłumików, dźwięk nie zostanie wyciszony przez tłumiki, ponieważ wypłynie przed nimi. Spowoduje to zwiększenie dźwięku silnika, w zależności od tego, jak duży jest wyciek spalin.

2. Dźwięk wydmuchiwany od spodu

Jeśli nieszczelność układu wydechowego jest tylko małym otworem, może ona czasami powodować dźwięk dmuchania przy włączaniu silnika. W zależności od wielkości całego otworu może on wydawać różne dźwięki, a w niektórych przypadkach może nawet powodować wysokie gwizdy.

Jeśli spod samochodu słychać dźwięk "dmuchania", a wcześniej go nie było, najprawdopodobniej masz nieszczelność układu wydechowego.

3. Lampka kontrolna silnika

Nowoczesne samochody mają czujniki w układzie wydechowym, które mierzą ilość mieszanki paliwowej wydostającej się z silnika. Jeden z tych czujników mierzy także sprawność katalizatora. Czujniki te są nazywane czujnikami tlenu (O2).

Jeżeli przed jednym z tych czujników znajduje się nieszczelność układu wydechowego, spowoduje to, że będą one mierzyć błędne wartości, co zostanie rozpoznane przez jednostkę sterującą silnika. Spowoduje to wyświetlenie kontrolki check engine na desce rozdzielczej.

4. Niska wydajność silnika

W tym przypadku obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku lampki kontrolnej silnika. Jeśli przed jednym z czujników na rurze wydechowej występuje nieszczelność, otrzymują one błędne wartości i wysyłają fałszywe informacje do jednostki sterującej silnika.

Jednostka sterująca silnikiem wykorzysta te informacje do obliczenia składu mieszanki paliwowo-powietrznej w następnym cyklu pracy silnika samochodowego, a ponieważ wartości są nieprawidłowe, spowoduje to jeszcze dziwniejszy skład mieszanki paliwowo-powietrznej. Może to powodować nierówną pracę na biegu jałowym, powolne przyspieszanie, nierównomierne przyspieszanie i przerwanie zapłonu.

Jeśli słyszysz głośniejszy niż zwykle hałas silnika i masz wrażenie, że jego osiągi spadły, zdecydowanie nadszedł czas, aby poszukać nieszczelności układu wydechowego.

5. Nietypowy zapach

Innym wyraźnym wskaźnikiem nieszczelności układu wydechowego jest wyczuwalny zapach spalin podczas pracy silnika.

Jak wspomniano na wstępie, układ wydechowy został zaprojektowany tak, aby temu zapobiec. Jeśli więc zaczniesz wyczuwać dziwny zapach, oznacza to, że coś w układzie wydechowym uległo awarii i nie jest w stanie dłużej zatrzymywać spalin.

Długotrwała ekspozycja na spaliny może być bardzo szkodliwa dla człowieka. Jeśli więc zaczniesz odczuwać zapach spalin, postaraj się jak najszybciej naprawić nieszczelność.

6. Nieudany test emisji spalin

W niektórych stanach i krajach na całym świecie, aby przejść kontrolę, trzeba co roku wykonać test emisji spalin. Nieszczelność układu wydechowego w dowolnym jego miejscu będzie miała wpływ na wynik badania emisji spalin.

Jeśli nieszczelność znajduje się przed czujnikami O2, spowoduje ona zaburzenie składu mieszanki paliwowo-powietrznej, a jeśli za nimi - badanie emisji wykaże zbyt ubogą mieszankę i w zależności od wielkości nieszczelności układu wydechowego spowoduje niezaliczenie badania.

Czy można bezpiecznie jeździć z nieszczelnym układem wydechowym?

Nie zalecamy jazdy z nieszczelnym układem wydechowym, ponieważ jest to szkodliwe zarówno dla kierowcy, jak i dla środowiska. Istnieje również ryzyko, że samochód może się zapalić, jeśli masz pecha.

Bezpieczeństwo pojazdu zależy w dużej mierze od tego, co jest przyczyną nieszczelności układu wydechowego. Jak już wspomniano, spaliny mogą być szkodliwe, jeśli jesteś narażony na ich działanie przez dłuższy czas.

Spaliny są bardzo gorące, a czasami paliwo w rurze wydechowej ulega zapaleniu. Jeśli masz pecha i masz nieszczelność wydechu w niedocenianym miejscu, może to doprowadzić do zapalenia się samochodu.

Jeśli nie masz pewności, zleć kontrolę układu wydechowego fachowcowi, ponieważ zazwyczaj można ją przeprowadzić bezpłatnie lub za niewielką opłatą.

Koszt naprawy nieszczelności układu wydechowego

Średni koszt naprawy nieszczelności układu wydechowego wynosi zwykle od 100 do 800 USD, w dużej mierze w zależności od miejsca nieszczelności.

Poniżej podano średnie koszty naprawy nieszczelności układu wydechowego. Ceny te obejmują koszty części i robocizny. Mogą one w dużym stopniu zależeć od modelu samochodu.

Wymiana częściKoszt wymiany
Wymiana wydechu Catback150 do 600 USD
Wymiana przegubu wydechowegood 30 do 200 USD
Spawanie rur wydechowychod 20 do 100 USD
Wymiana katalizatoraod 400 do 1500 USD
Rura elastyczna z oplotem wydechowymod 100 do 300 USD
Wymiana całej rury wydechowejod 300 do 1200 USD
Wymiana przedniej rury wydechowejod 150 do 600 USD

Czasami można mieć szczęście, a wyciek spalin można naprawić za pomocą spawarki. Może to rozwiązać problem nieszczelności układu wydechowego za darmo, jeśli wiesz, jak to zrobić samodzielnie.

Układy wydechowe często można wymieniać w częściach, bez konieczności wymiany całego układu. Pozwala to zaoszczędzić sporo kosztów.

Katalizatory i filtry DPF są często droższe, więc jeśli można usunąć nieszczelność bez ich wymiany, to zawsze jest to dodatkowa korzyść.

Patryk Wójcik

Redakcja swt4x4.pl