26 stycznia 2017 Udostępnij

Czym jest car detailing?

Próba zdefiniowania tego, na czym polega car detailing staje się łatwiejsza, jeśli dokonamy jego porównania z centrum odnowy biologicznej. Gdy je odwiedzamy, poddajemy się różnym zabiegom, decydujemy się więc zarówno na peeling i masaże, jak i na maseczki oczyszczające.

Wszystko to robimy przede wszystkim po to, aby odzyskać dobre samopoczucie, choć nie bez znaczenia jest i to, że odnowa biologiczna jest sposobem na młody wygląd. Okazuje się, że punkty, w których dokonuje się car detailingu również można porównać z takimi salonami, choć tu klientem jest samochód, a nie jego właściciel.

Car detailing - regeneracja lakieru

Car detailing jest procesem, którego głównym celem jest profesjonalna regeneracja odnosząca się zarówno do lakieru, jak i do innych elementów nadwozia, ma przy tym za zadanie zabezpieczenie ich przed niekorzystnym wpływem czynników z zewnątrz. Oczywiście, może on odnosić się także do wnętrza samochodu, gdzie czyszczona jest nie tylko tapicerka, ale także elementy wykończeniowe.

Blask samochodu

Car detailing stawia sobie za cel przywrócenie dawnego blasku nadwoziu, warto więc zwrócić uwagę na to, że mamy do czynienia nie z jednym, ale z całym szeregiem działań. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście usunięcie widocznych niedoskonałości, nie ma jednak mowy o sukcesie, jeśli samochód nie zostanie dokładnie umyty i uwolniony od warstwy smoły i asfaltu, niebezpiecznej, choć przecież ledwie widocznej. W tym celu wykorzystuje się specjalne preparaty, które penetrują zagłębienia, a jednocześnie nie stanowią zagrożenia dla pojazdu.

Bezpieczny samochód

Umycie lakieru często okazuje się niewystarczająco, car detailing to zatem także usługa czyszczenia z wykorzystaniem specjalnych glinek, które są w stanie wyciągnąć nawet ten brud, który jest niewidoczny dla oka. Dopiero tak przygotowane nadwozie można konserwować z wykorzystaniem specjalnych past. Lakier jest czysty, ważne jest jednak również zabezpieczenie go przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Wosk samochodowy

Tu warto wspomnieć przede wszystkim o stosowaniu wosków, które nadają im połysk, choć nie bez znaczenia są też sealanty, trwalsze od wosków, choć nieco mniej efektowne. Dzięki stworzonej w ten sposób powłoce możemy liczyć na to, że nasz pojazd będzie chroniony przez promieniowaniem UV, sola oraz blaknięciem lakieru, co jest również niebezpiecznym zjawiskiem.

Należy jednak pamiętać i o tym, że mówiąc o nadwoziu nie mamy na myśli jedynie lakieru, a car detailing odnosi się też od innych elementów takich, jak choćby szyby, reflektory oraz felgi. Zabiegi polecane przez warsztaty zajmujące się car detailingiem sprawdzają się też znakomicie wtedy, gdy chcemy zatroszczyć się o wnętrze samochodu.

Bartosz Węglarz

Redakcja swt4x4.pl