14 maja 2017 Udostępnij

Pranie wnętrza auta i walka z brzydkimi zapachami

Starszy samochód wcale nie musi być brzydko pachnącym samochodem. Nie ulega wątpliwościom, że w starszych pojazdach częściej pojawiają się brzydkie zapachy, ale w większości przypadków można sobie z nimi poradzić, ponieważ spowodowane są one rozwijającymi się w tapicerce roztoczami, zapchanym filtrem kabinowym, grzybem w przewodach wentylacyjnych i podobnymi problemami.

Filtr kabinowy przyczyną zapachu

Do pozbycia się brzydkiego zapachu tapicerki potrzebne będzie porządne pranie, ale o tym za chwilę. Często problemem jest po prostu zapchany filtr kabinowy. Co może zdarzyć się zawsze. Taki filtr należy wymienić i z miejsca poprawi się jakość powietrza w kabinie. Będzie go też więcej, ponieważ zablokowany filtr powietrza w znacznym stopniu ogranicza jego podaż. Wymiana filtra kabinowego nie jest ani trudna, ani kosztowna, a przy okazji warto jest też wyczyścić przewody nawiewów. Robi się to z wykorzystaniem specjalnej sondy lub przez ozonowanie wnętrza samochodu. Ozonowanie to proces, który powinien wykonywać specjalista.

Auto po powodzi

Największym problemem powodującym nieprzyjemne zapachy w samochodzie jest jego zalanie. Samochody po powodzi lub mocno zawilgocone zaczyna jagnić od środka i ten proces powoduje powstanie naprawdę nieprzyjemnego smrodu. Co gorsze, jest to proces, którego nie da się w żaden sposób powstrzymać, a nawet jego hamowanie jest skomplikowane i daje niewielkie rezultaty, przez co trzeba zwracać baczną uwagę, czy kupowany przez nas samochód nie jest pojazdem po zalaniu. Takie samochody rozpoznamy w komisie po zawsze uchylonych oknach i licznych narzędziach zapachowych w kabinie.

Jak wyczyścić tapicerkę

Czyszczenie tapicerki

Kiedy już uporamy się z powyższymi problemami, możemy przygotować się do prania tapicerki. Robi się to poprzez bardzo dokładne odkurzanie całego wnętrza pojazdu. Ma to dwa cele. Przede wszystkim, usuniecie wszystkich resztek materii organicznej i śmieci może oznaczać po prostu usunięcie źródła nieprzyjemnego zapachu. Trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie przestrzenie pomiędzy fotelami i zakamarki, do których trudno dojść bez końcówki szczelinowej odkurzacza.

Drugi powód to efekt połączenia brudu na tapicerce z wodą, czyli nieprzyjemny szlam, który plami tkaniny i wszystkie inne elementy tapicerki. Odkurzacz piorący czy specjalne środki w sprayu mogą być wykorzystywane dopiero wtedy, kiedy upewnimy się, że wszystkie luźne zanieczyszczenia zostały dokładnie usunięte. Trzeba się też przygotować na to, że jeśli będziemy korzystać ze środków rozpylanych, będziemy ich potrzebować co najmniej kilka opakowań.

Patryk Wójcik

Redakcja swt4x4.pl